Ekonomi

Tokat Almus Barajından İhracat: Rusya ve Japonya’ya Somon Gemileri

Tokat’ın Almus ilçesindeki Almus barajında ​​üretilen somon balıkları başta Rusya ve Japonya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Tokat’ın Almus ilçesinde tarım alanlarını sulayan, elektrik üreten ve bölge turizmine katkı sağlayan baraj gölü, kafes balıkçılığıyla öne çıkıyor. İrili ufaklı 30’a yakın tesisin bulunduğu gölde yılda yaklaşık 6 bin ton balık üretiliyor. Üretilen balıklar başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Havaların soğumasıyla birlikte bazı balıkçılar çalışmalarını deniz kenarındaki çiftliklere gönderiyor. Yaklaşık 350-600 gram ağırlığındaki balıklar, denizde kurulu çiftliklerde 2-3 kiloya geldiğinde ihraç edilmektedir.

“Güne erkenden başlıyoruz”

Su işleri mühendisi Selçuk Kalialioğlu, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yoğunluğun daha fazla olduğunu belirterek, “Burada 19 kafesimiz var. Onun dışında Kırşehir’de 900 tonluk tarlalarımız var. Çeşitli illerde başlattığımız projelerimiz var. bütün iş alabalık üzerine kurulu.Artık en büyük alabalığa “yerli alabalık” dediğimiz için alabalık ve alabalıkları denetlemek için buraya geliyoruz.Sabah erkenden burada kafeslerimizi incelemeye başlıyoruz.Balıkların kontrolünü yapıyoruz.Gerektiğinde, ekstra iş olduğu zamanlarda balık sınıflandırma, balık hasadı, balık aşılama gibi farklı işlemler gerçekleştiriyoruz.Dönem değişse de ilkbahar ve sonbahar dönemleri balıkların en yüksek seviyeye ulaştığı dönemlerdir.O zamanlar yaklaşık 2 tane atarız. ve yarım-3 ton yem.Yaz ve kış dönemlerinde suyun çok soğuk ve çok sıcak olduğu dönemlerde bu rakamlar elimizdeki balık yoğunluğuna göre 500 kilo 1 buçuk tona kadar çıkabilmektedir.Özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yoğunluk daha fazladır.

“Günümüzün yaklaşık 10-12 saati burada geçiyor”

Kalialioğlu, ihracatın yüzde 95’ini Japonya ve Rusya’nın karşıladığını belirterek, “Direkt ihracat yapmıyoruz. İhracatçı firmalara gönderiyoruz. Genelde Türkiye’de ihracat yapan firmalar ağırlıklı olarak Japonya ve Rusya’ya çalışıyor. Diğer Avrupa ülkeleri ise. , daha minimaldir yani yüzde 5 civarındadır.Kanada ve Amerika gibi ülkeler yüzde 5’i kapsamaktadır.Yüzde 95’i gerekirse Japonya ve Rusya’ya ihracat yapan firmaları kapsamaktadır.Günümüzün yaklaşık 10-12 saati yılın 365 günü burada geçiyor.Bir çalışanımız burada olmalı.225 ton proje kapasitemiz var.Ortada 225 veya 250 ton balık üretiyoruz.Bunun yüzde 60 70’ini çiftliklere canlı alabalık veriyoruz. Karadeniz’de yetişip 3-4 kilo ağırlığında satıyorlar yani bu balıklar yurt dışına çıkmış geri kalanı bu dönemlerde “somon boyası” dediğimiz işleme tesislerine veriliyor ve oradan yurt dışına çıkıyor. Yerli hasat döneminde tüketilen balık miktarı yüzde 1-2’yi geçmiyor. Son 3 yıldır durum bu. Ondan önce ürettiğimiz tüm balıkları ülkeye satıyorduk. Bu şekilde ihracatın önü açıldığında tüm çalışmalarımız hızla yurtdışına gidiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu