Yaşam

Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali AKM’de başladı

Kadınların yazdığı oyunlar 23 Kasım’a kadar Atatürk Kültür Merkezinde tiyatroseverlerle buluşuyor

Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 1.’si düzenlenen Uluslararası Bayan Oyun Muharrirleri Tiyatro Şenliği, Ankara Devlet Tiyatrosunun sahnelediği “Periferi” oyunuyla Atatürk Kültür Merkezinde başladı. 23 Kasım’a kadar sürecek şenlik kapsamında Türkiye’nin yanı sıra Brezilya’dan Fas’a dünyanın dört bir yanından bayan oyun muharrirlerinin kaleme aldığı eserler sanatseverlerle buluşacak.

Kadın muharrir ve direktör sayısının artmasını hedefleyen Devlet Tiyatroları’nın bu yıl birincisini düzenlediği Uluslararası Bayan Oyun Muharrirleri Tiyatro Festivali 16 Kasım’da başladı. Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda Ankara Devlet Tiyatrosunun sahnelediği “Periferi” oyunuyla başlayan şenlik, 23 Kasım’a kadar birbirinden kıymetli oyunları tiyatroseverlerin beğenisine sunacak. Şenliğin açılışını yapan, Türkiye’den Pembe Akgün’ün yazıp Betül Feyizoğlu Gökçer’in yönettiği “PERİFERİ” oyunu, 17 Kasım’da bir kez daha seyirciyle buluşacak.

Karden Kasaplar’ın yazıp Laçin Ceylan’ın yönettiği “BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI” oyunu ise 19 Kasım’da sahnelenecek. Yurt dışından da Brezilya’dan Jessica Teixeira’nın kaleme alıp Diego Landin’in yönettiği “A.L.S.O” 18 Kasım’da, Fas’tan Rim Mejdi’nin yazıp yönettiği “SONSUZLUK” 20 Kasım’da, Almanya’dan Matin Soofipour Omam’ın yazıp Anke Retzlaff’ın yönettiği “RÜYA MAKİNESİ” 21 Kasım’da, İtalya’dan Elena Bucci ve Marco Sgrosso’nun yazıp yönettiği Koreja Tiyatrosu’nun oyunu “KADIN KAHRAMANLAR” 22 ve 23 Kasım’da AKM Tiyatro Salonu’na konuk olacak.

Oyunların yanı sıra, şenlik boyunca oyunların yazarlarıyla söyleşiler de yapılacak. Bayan muharrirlerin söyleşileri temsillerin sonraki gününde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu fuayesinde saat 16.00’da gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu